همه چیز درباره تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس : بوتاکس دارویی است که پزشکان سال ها از آن برای درمان چین و چروک ها و خطوط صورت استفاده کرده اند. بوتاکس یک نام تجاری سم ساخته شده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. برند های دیگری از قبیل Dysport وXeomin نیز وجود دارد. بوتاکس عبارتی است که اغلب به گوش می خورد چون اولین سم بوتولینوم قابل تزریق بوده است. ( جوانسازی پوست )

 

تزریق بوتاکس

 

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

بوتاکس، سیگنال های ارسال شده از اعصاب به ماهیچه ها را مسدود می کند. بدین ترتیب ماهیچه ای که تزریق در آن صورت گرفته، قادر به منقبض شدن نمی باشد. این امر باعث نرم شدن و تسکین یافتن چین و چروک ها می شود.

بیشترین مورد کاربرد بوتاکس، در خطوط پیشانی، خطوط پنجه کلاغی( خطوط اطراف چشم) و خطوط اخم ، همچنین توقف روند تعریق زیربغل و کف دست ها می باشد. بوتاکس نمی تواند در رفع چین و چروک های ایجاد شده در اثر آسیب ناشی از نور خورشید، کمکی کند.

لازم به ذکر است که در کلینیک زیبایی فرشته ، از بوتاکس های نورونکس کره ای، دیسپورت انگلیسی، زئومین آلمانی، مصپورت و دیستون ایرانی برای تزریق بهره گرفته می شود.

روند تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

این روند تنها چند دقیقه به طول می انجامد. در این روند، بیهوشی مورد نیاز نمی باشد. بهتر است حداقل یک هفته قبل از تزریق این ماده، مصرف الکل را کنار بگذارید.

همچنین باید دو هفته قبل از درمان و به منظور کمک به پیشگیری از کبودی، از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی خودداری کنید.

به منظور اجتناب از پخش شدن بوتاکس به نواحی دیگر، از مالش دادن محل تزریق شده به مدت 24 ساعت خودداری کنید. همچنین پزشک شما، توصیه می کند که تا 24 ساعت بعد از تزریق در حالت ایستاده باشید و به مدت یک روز، ورزش نکنید.

 

تزریق بوتاکس

 

تزریق بوتاکس چه مدت ماندگار است؟

تاثیرات حاصل از تزریق بوتاکس، 3 تا 6 ماه دوام می آورد. وقتی عملکرد ماهیچه، آرام آرام از سر گرفته می شود، خطوط و چین و چروک ها دوباره نمایان می شوند و دوباره باید تحت درمان قرار گیرند. شدت خطوط و چین و چروک های دوباره نمایان شده، اغلب با گذر زمان، کاهش می یابد چون ماهیچه ها به تدریج کوچک می شوند.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

عوارض جانبی معدودی از تزریق بوتاکس گزارش شده است. بیشتر افراد پس از تزریق بوتاکس ، هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند. مواد فعال بوتاکس، سم بوتولنیوم تصفیه شده A است که هیچ یک از خطرات سم بوتولیسم را به همراه نداشته و کاملاً بی خطر می باشد این روش درمان از طرف سازمان غذا و دارو برای درمان خطوط و چین و چروک ها تائید شده است.

همچنین باید بگوییم که این روش جوانسازی تاثیر زیادی در کاهش روند تعریق یا قطع کامل آن دارد.

چه کسانی نباید بوتاکس را دریافت کنند؟

افراد باردار و افرادی که در حال شیردهی هستند یا کسانی که دارای اختلالات نورولوژیکی هستند نباید تحت درمان بوتاکس قرار گیرند.

اگر به پروتئین شیر گاو آلرژی دارید، تزریق بوتاکس را انجام ندهید.

 

تزریق بوتاکس

 

ده ناحیه از صورت که با بوتاکس قابل درمان می باشد عبارتند از:

 • خطوط اخم
 • خطوط پیشانی
 • خطوط واقع در پل بینی
 • خطوط پنجه کلاغی- خطوط واقع در دو سوم بالایی گوشه چشم
 • فرورفتگی واقع در چانه
 • لیفت ابرو
 • لبخندی که در آن، دندان ها و لثه بالا، بیش از حد نمایان می شود.
 • خطوط و نوارهای گردن که در اثر پیری و بالا رفتن سن پدیدار می شوند.
 • خطوط عمودی بین ابروها که شبیه به عدد 11 می باشد.
 • تعرق بیش از حد در نواحی مختلفی مثل کف دست ها و ناحیه زیر بغل
 • تغییر فرم بینی با بالا و سربالا کردن آن

بوتاکس به شکلی موثر علائم پیری در این نواحی را کاهش می دهد. اگر در هر یک از این نواحی متوجه چین و چروک شدید، بوتاکس راه حل مشکل شما خواهد بود. همچنین می توان بوتاکس را برای پیشگیری از چین و چروک نیز مورد استفاده قرار داد.

زمان لازم برای ریکاوری بعد از بوتاکس چقدر است؟

زمان ریکاوری بعد از درمان بوتاکس، تنها چند ساعت تا دو روز است. نتیجه، ظرف چند روز، نمایان می شود و شما می توانید تاثیر کامل آن را بعد از ده روز مشاهده کنید.

 

 

دستورالعمل های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

بیمار باید برخی دستورالعمل های خاص را به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب و بهبود سریع صورت، دنبال کند.

این دستورالعمل ها عبارتند از:

 • ورزش : بیمار باید با انجام حرکات طبیعی صورت، مثل لبخند زدن، اخم کردن و غیره، یک ساعت بعد از تزریق، به پخش بوتاکس در سراسر صورت کمک کند.
 • ماساژ : بیمار باید از ماساژ دادن ناحیه درمان شده با بوتاکس با استفاده از انگشتان، به مدت چند ساعت بعد از درمان خودداری کند؛ چون بوتاکس به نواحی نامطلوب پخش می شود.
 • مصرف داروی مسکن : داروهای مسکن باید به اندازه کافی بعد از تزریق بوتاکس برای تسکین سردرد و دردهای ناحیه صورت، مصرف شود. از مصرف مسکن های قوی مثل آسپرین و ایبوپروفن به شدت اجتناب کنید.
 • یخ و پماد : بعد از درمان بوتاکس ، کبودی رخ داده و چند روز باقی می ماند. این طبیعی است و با قرار دادن یخ در ناحیه درمان شده، قابل کنترل می باشد. برای برخی بیماران جهت بالا بردن سرعت بهبود، پماد موضعی تجویز می شود.
 • درمان های صورت : از انجام درمان های صورت مثل لایه بردار شیمیایی و میکرودرمابراسیون برای 24 ساعت بعد از درمان بوتاکس و به منظور پیشگیری از بروز هرگونه واکنش و عوارض، خودداری کنید.
 • فعالیت فیزیکی : بیمار باید از انجام فعالیت فیزیکی خودداری کند؛ چون اگر بوتاکس به نواحی نامطلوب پخش شود، می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی و تورم شود.

بیمار به مدت چند ساعت بعد از تزریق، باید از خم شدن خودداری کند.

نتیجه گیری

وقتی سخن از درمان های ضد پیری به میان می آید، بوتاکس رایج ترین روش درمان شناخته شده می باشد. اگر چه فیلرهای پوستی برای جبران حجم از دست رفته صورت و پرکردن خطوط ناشی از این کاهش حجم، فوق العاده است ولی بوتاکس برای رفع خطوط ریز به خصوص در اطراف چشم ها و دهان، گزینه بهتری می باشد. این روش بسیار موثر، با موفقیت با آثار پیر شدگی در چهره شما مبارزه می کند.