همه چیز در مورد جراحی پلک

جراحی پلک که لیفت چشم ، لیفت پلک یا بلفاروپلاستی نیز نامیده می شود، برداشتن پوست، ماهیچه و چربی اضافی از پلک های بالا و پایین می باشد. بیشتر افراد بنا به دلایل زیبایی در جستجوی بلفاروپلاستی هستند. این روند جراحی می تواند آویختگی و پف پلک ها را کاهش داده و یک چهره شاداب و جوان را خلق نماید. گاهی اوقات جراحی پلک بنا به دلایل پزشکی برای بهبود دید توصیه می شود.

 

جراحی پلک

 

هدف از جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک گاهی برای بهبود دید یا زیباتر شدن شکل ظاهری چشم ها انجام می شود. داوطلبین خوب برای جراحی پلک، افراد بزرگسالی هستند که دارای بافت و ماهیچه صورت سالم بوده و دارای مشکل جدی چشم نمی باشند. پزشک شما در کلینیک، در صورت وجود شرایط زیر جراحی پلک را توصیه می کند:

 • رسوبات چربی اضافی داشته باشید که باعث پف آلود شدن پلک بالای شما شده است
 • دارای پوست شل یا آویزانی باشید که تا خوردگی هایی را ایجاد کرده  و بر روی کانتور طبیعی پلک بالایی شما و گاهی بر روی بینایی تان تاثیر گذاشته است.
 • دارای پوست اضافی و چین و چروک های ریزی در زیر چشم بوده یا پلک های پایینی تان آویزان باشد.

چه کسانی جراحی پلک را انجام می دهند؟

متخصصان زیر جراحی پلک را انجام می دهند:

 • جراحان پلاستیک متخصص جراحی زیبایی و ترمیمی
 • جراحان پلاستیک صورت و ترمیمی متخصص در جراحی ترمیمی و پلاستیک صورت. آن ها در ابتدا به عنوان جراح پلاستیک و جراح گوش و حلق و بینی آموزش های لازم را دریافت می کنند.
 • جراحان پلاستیک سر و گردن متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی سر و گردن. آن ها همچنین به عنوان جراح پلاستیک یا جراح حلق و گوش و بینی قبل از کسب تخصص بیشتر، آموزش های لازم را دریافت می کنند.
 • چشم پزشکان متخصص در زمینه مراقبت های جراحی و پزشکی و مشکلات چشم

جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

کدر حین جراحی، برش هایی بر روی پلک بالایی یا بر روی پلک پایینی درست زیر خط مژه پایینی ایجاد می شود. برش ها در خطوط برش طبیعی پلک های شما ایجاد می شود. همین امر باعث می شود که قابل مشاهده بودن جای زخم ها در حداقل سطح ممکن قرار داشته باشد. در برخی موارد برشی بر روی قسمت داخلی پلک پایینی ایجاد می شود.

پزشک رسوبات چربی را در موقعیت جدید قرار داده یا برمی دارد، ماهیچه ها و بافت ها را سفت می کند و پوست اضافی پلک ها را به منظور خلق نتایج مطلوب جدا می کند. جراح شما برش ها را با بخیه های کوچک، چسب های پوست و نوار چسب جراحی می بندد.

جراحی پلک معمولاً یک روند سرپایی می باشد. پزشک شما در خصوص چگونگی انجام جراحی تصمیم می گیرد. نیاز به ماندن شما در کلینیک بعد از اتمام روند جراحی به فاکتورهای خاصی وابسته است. این فاکتورها شامل تشخیص پزشک، سن، تاریخچه پزشکی، سلامت عمومی یا احتمالاً ترجیحات شخصی بیمار می باشد.

جراحی پلک تحت بیهوشی عمومی، بی حسی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

 

جراحی پلک

 

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی

 • به کلیه سوالات جراح در خصوص تاریخچه پزشکی، آلرژی ها و داروهای مصرفی تان پاسخ دهید. این داروها شامل داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی، داروهای گیاهی و ویتامین ها می باشد. بهتر است فهرستی از داروهایی که در حال حاضر مشغول به مصرف آن ها هستید را در زمان ملاقات با پزشک در کلینیک با خود به همراه داشته باشید.
 • تست های قبل از جراحی را طبق دستور پزشک انجام دهید. تست ها بر حسب سن، سلامت و روند ویژه شما متفاوت می باشند. برخی از آن ها شامل اشعه X از قفسه سینه، EKG(الکتروکاردیوگرام)، تست های خون و دیگر تست های مورد نیاز می باشد.
 • قبل از جراحی از طریق داشتن یک رژیم سالم و برنامه ورزشی، وزن اضافی خود را کم کنید.
 • قبل از جراحی، طبق دستور، چیزی نخورید و ننوشید. پر بودن شکم در طول بیهوشی باعث خفگی می شود.
 • سیگار کشیدن را هر چه سریع تر ترک کنید. ترک کردن سیگار حتی چند روز قبل از جراحی می تواند مفید بوده و به پیشرفت روند بهبود کمک کند.
 • مصرف برخی داروها طبق دستور پزشک باید متوقف شود. این داروها شامل آسپرین، ایبوپروفن، رقیق کننده های خون، ویتامین ها و درمان های گیاهی می باشد. پزشک دستورالعمل های لازم برای نحوه مصرف یا توقف داروها و مکمل ها را خواهد داد.
 • پزشک شما بررسی های لازم برای حصول اطمینان از انجام صحیح کلیه تست های مورد نیاز را انجام می دهد. وی همچنین کلیه سوالات شما را در خصوص درک و امضای فرم رضایت نامه جراحی، پاسخ می دهد.
 • بیمار لباس و زیورآلات خود را درآورده و لباس مخصوص کلینیک را بر تن می کند.
 • به منظور حفظ و کنترل تنفس در طول بیهوشی عمومی، لوله ای در حلق بیمار قرار داده می شود. شما هیچکدام از این اتفاقات را به یاد نخواهید آورد.
 • تیم جراحی کلیه علائم حیاتی و دیگر عملکردهای مهم بدن را تحت کنترل قرار می دهد. این در سراسر جراحی و ریکاوری تا زمان هوشیاری، تنفس صحیح و پایدار شدن علائم حیاتی ادامه می یابد.

انتظارات بعد از جراحی پلک

آگاهی از انتظارات می تواند به شما در هموار شدن مسیر ریکاوری بعد از جراحی پلک کمک کند.

ریکاوری چقدر طول خواهد کشید؟

 • بعد از جراحی تا زمان بازیابی هوشیاری، علائم حیاتی اصلی و نفس کشیدن صحیح در اتاق ریکاوری خواهید ماند. اگر در طول جراح در حلق شما لوله گذاشته شده باشد، بعد از جراحی احساس گلو درد خواهید کرد. این درد موقتی می باشد.
 • هنوز احساس سرگیجه یا حالت تهوع خواهید داشت، بنابراین باید یکی از دوستان یا نزدیکان یا اعضای خانواده شما در طول شب های اول یا دوم بعد از جراحی در کنار شما باشد.
 • بخیه های کوچک واقع بر روی پلک شما باید با پماد چشمی چرب شود. این امر باعث تار شدن دید می شود. گاهی چشم ها با گاز استریل بسته می شوند.

ریکاوری بعد از جراحی یک فرایند تدریجی می باشد. زمان ریکاوری بر حسب تعداد برش ها، سلامت عمومی بیمار، سن و فاکتورهای دیگر متغیر است. گاهی در اطراف چشم ها و روی صورت، تورم و کبودی ایجاد می شود. کبودی ظرف 10 روز کاهش می یابد. تورم در طول چند ماه به صورت تدریجی فروکش می کند. زمان مورد نیاز برای محو شدن جای زخم ها 6 ماه یا بیشتر است.