درباره مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو : کاشت مو یک تکنیک جراحی است که در آن فولیکول های مو از بخشی از بدن که ناحیه دهنده نامیده می شود برداشته شده و به ناحیه بدون مو یا در حال طاس شدن بدن که تحت عنوان ناحیه گیرنده شناخته می شود، انتقال داده می شود. ( کاشت مو به روش fit )

در زیر فهرستی از دستورالعمل های کلی برای مراقبت های بعد از جراحی آمده است. لطفاً این دستورالعمل ها را با دقت چندین بار بخوانید. با خواندن آن به پاسخ بسیاری از سوالات خود دست پیدا خواهید کرد.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

 

دستورالعمل های کلی مراقبتی بعد از کاشت مو

بلافاصله بعد از جراحی باید برای بازگشتن به منزل برنامه ریزی کرده و تا صبح روز بعد استراحت کنید؛ در این مدت باید حداقل فعالیت را داشته باشید.

برای کمک به کاهش تورم در موقعیتی بخوابید که سرتان برای 1 تا 3 شب بعد از جراحی نسبت به بدن تحت زاویه 45 درجه قرار داشته باشد.

از داروهای حاوی محصولات آسپرین استفاده نکرده و به مدت 3 تا 5 روز بعد از جراحی، از نوشیدن الکل خودداری کنید.

در صورت بروز هریک از موارد زیر چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

خونریزی:

گاهی خونریزی در شب بعد از جراحی یا تا چند روز اول بعد از جراحی اتفاق می افتد. اگر بر روی ناحیه خونریزی به مدت 15 دقیقه فشار مستمر وارد کنید، خونریزی تقریباً متوقف می شود (در این هنگام نباید گاز استریل را بردارید. گاز استریل باید تا زمان تجویز شده، بر روی ناحیه درمان باقی بماند). فشار دادن باید محکم ولی به طور ملایم انجام شود، به طوریکه گرافت های اطراف آن بیرون نزند.

اگر نمی توانید با استراحت و فشار خونریزی را متوقف کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

در 1 تا 3 روز اول بعد از جراحی، گهگاهی یک گرافت بیرون می آید، نترسید. این به ندرت اتفاق می افتد و اگر هم اتفاق افتاد، تنها چند ریشه مو به این روش از دست می رود.

کنترل درد:

بسیاری از بیماران در طول 1 تا 2 شب بعد از جراحی، به دارو نیاز پیدا می کنند. نباید درد بکشید. دارو برای کنترل درد شما توسط پزشک تجویز می شود.

نسخه ای برای کنترل درد، حاوی تیلنول3 ، ویکودین یا پرکوکت تجویز می شود. از این داروها در صورت نیاز و طبق دستور پزشک، استفاده کنید.

 

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

 

مراقبت از زخم

در هنگام ترخیص از کلینیک، یک کیت جهت استفاده طبق دستور زیر برای تان فراهم می شود.

یک بطری اسپری حاوی محلول سالین استریل به شما داده می شود که باید روزانه برای 3 روز اول بعد از درمان استفاده کنید. 2 تا 3 تکه گاز استریل را با محلول سالین مرطوب کنید و به آرامی آن ها را به مدت 30 تا 60 دقیقه، دوبار در روز بر روی ناحیه درمان شده قرار دهید. این باعث مرطوب نگه داشته شدن ناحیه کاشت می شود و به سرعت گرفتن فرایند بهبود کمک می کند.

برای ناحیه دهنده (واقع در پشت سر) از پماد پلی اسپورین، باسیتراسین یا آکوافور، دوبار در روز جهت جلوگیری از خشک شدن ناحیه استفاده کنید. استفاده از پماد باعث کمک به کاهش پوسته پوسته شدن می شود.

در کلینیک به شما گاز استریل داده می شود که با خود به خانه ببرید. از این گاز برای فشار آوردن آرام بر روی هر ناحیه ای که در روز جراحی یا در طول چند روز بعد از جراحی اندکی خونریزی کرد استفاده کنید. اگر خونریزی در ناحیه دهنده اتفاق افتاد، سر را قبل از وارد آوردن فشار بر روی ناحیه خونریزی بلند کنید و از پایین آوردن سر خودداری کنید.

در صورت احساس نیاز، با پزشک تماس بگیرید.

تورم

تورم معمولاً در پیشانی ( بخصوص بعد از اولین کاشت) اتفاق می افتد و اغلب در روز دوم تا چهارم بعد از جراحی آغاز می شود. این باعث بروز مشکل دائمی نمی شود. با تاثیر نیروی جاذبه، تورم به ناحیه پلک ها کشیده می شود. سیاه شدن دور چشم به ندرت اتفاق می افتد. بنابراین هیچ اثر دائمی از آن باقی نمی ماند.

تورم را می توان با خوابیدن در حالتی که سر تحت زاویه 45 درجه نسبت به قفسه سینه قرار گرفته است، برای 1 تا 3 روز اول بعد از جراحی با گذاشتن بالشت یا استفاده از صندلی های مخصوص برای لم دادن کاهش داد.

عفونت

عفونت به ندرت اتفاق می افتد. از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار موجود در هوا در محل کار یا در محل بازی، به مدت 2 هفته بعد از جراحی خودداری کنید. به منظور کاهش احتمال ابتلا به عفونت، ناحیه دهنده و گرافت های کاشته شده را جز با دست های تمیز لمس نکنید.

هرگونه افزایش درد یا قرمزی و تورم اطراف ناحیه جراحی را به پزشک خود گزارش دهید.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

 

ورزش و کار

به مدت 1 هفته از ورزش کردن و انجام کار سنگین خودداری کنید.

از بلند کردن وزنه و شنا کردن در آب کلردار به مدت 10 تا 14 روز خودداری کنید.

برخی بیماران در روز بعد از جراحی انجام کارهای سبک خود را از سر می گیرند. برخی ترجیح می دهند 2 تا 3 روز به خودشان مرخصی دهند.

به دلیل احتمال تورم و پوسته پوسته شدن بعد از جراحی، برخی افراد ترجیح می دهند تا یک هفته بعد از جراحی در مرخصی به سر ببرند. این خصوصاً بعد از اولین روند کاشت، یعنی زمانی که همه چیز برای تان جدید است، اقدام صحیحی به شمار می آید. پوسته پوسته شدن زمانی آشکارتر می شود که موی کمی برای شروع کار داشته باشید. پوسته ها معمولاً 7 تا 10 روز بعد از جراحی می افتند.

شستشو و مراقبت از مو

در روز بعد از جراحی می توانید موهای تان را به آرامی زیر دوش بشویید. سعی کنید در طی 4 تا 5 روز اول بعد از جراحی نگذارید آب مستقیماً بر روی ناحیه گیرنده، یعنی جایی که گرافت ها در آن قرار دارند، ضربه بزند. نگذارید گرافت ها به ناخن های تان گیر کند.

برای 1 هفته اول بعد از کاشت می توانید از اسپری مو و موس استفاده کنید، ولی به خاطر داشته باشید که باید روزانه آن را از موهای تان بشویید.

وقتی موهای تان را شانه می کشید، این کار را با دقت انجام دهید تا گرافت ها جابجا نشوند.

به مدت 1 تا 2 هفته از سشوار کشیدن مو، خصوصاً با باد گرم، خودداری کنید.

رنگ کردن، فر کردن یا کوتاه کردن را زمانی می توان انجام داد که پوسته ها از بین رفته باشند.

بخیه ها

بخیه ها معمولاً 14 روز بعد از جراحی، از ناحیه دهنده، کشیده می شوند.

پوسته پوسته شدن

پوسته ها معمولاً طی یک دوره 7 تا 14 روزه از بین می روند، ولی گاهی این دوره اندکی طولانی تر می شود.

پماد (آکوافور یا باسیتراسین یا پلی اسپورین) را می توان در صورت دائمی بودن پوسته ها برای نرم کردن آن ها مورد استفاده قرار داد. این پمادها چرب هستند و شما می توانید استفاده از ژل K-Y را به جای آن مد نظر قرار دهید.

همچنین لازم است:

  • برای ناحیه دهنده از موپریسین استفاده کنید.
  • ناحیه کاشت را فشار ندهید زیرا به بافت پیوند مو آسیب می رساند.
  • از بالشت هایی که به شکل U هستند برای زیر سر استفاده شود.
  • از مواد شیمیایی جهت لیفت و فیکس کردن استفاده نشود.
  • مصرف ویتامین ب، زینک، روغن بادام تلخ و مزوتراپی مو جهت تقویت فولیکول های کاشته شده توصیه می گردد.