جوانسازی با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که روشی بسیار محبوب در میان افراد نیز بوده و تحت عنوان درمان القای کلاژن یا C.I.T نیز شناخته می شود، به دلیل توانایی در جوانسازی پوست شهرت بسیاری یافته است. ( جوانسازی پوست )

میکرونیدلینگ چگونه عمل می کند؟

با پیر شدن پوست، مکانیسم های ترمیم و جوانسازی به طور طبیعی افت پیدا می کنند. این روند از 25 سالگی آغاز می شود. تاثیرآن، کاهش تراکم کلاژن در پوست می باشد.

میکرونیدلینگ یک درمان جوانسازی پوست است که به طور طبیعی، به تولید کلاژن و سنتز الاستین در پوست کمک کرده و دارای حداکثر نتایج و حداقل زمان ازکارافتادگی می باشد. این روش برای تقریباً تمامی انواع پوست ها بی خطر است؛ مشاوره با یک متخصص پوست می تواند این موضوع را تائید نماید.

 

میکرونیدلینگ

 

این تکنیک از طریق خلق کانال های میکروسکوپی در پوست و در عین حال حفظ دست نخوردگی اپیدرم عمل می کند.

این فرایند به شکلی فعال، فاکتورهای رشدی را تولید می کند که با تولید سلول هایی تحت عنوان فیبروبلاست جهت تولید کلاژن جدید تازه و الاستین لازم برای حفظ حالت ارتجاعی و کشسانی پوست و خلق پوست محکم تر، درخشان تر و بدون چین و چروک کلاژن تازه را القا می نماید.

میکرونیدلینگ در زمان ترکیب با روش PRP موثرتر است.

درمان PRP نتایج فوق العاده ای را به دست می دهد. این روش حاوی فاکتورهای رشدی است که احیای سلول و تولید کلاژن را تحریک می کند.

این تکنیک با گرفتن یک نمونه خون و سانتریفیوژ کردن آن برای اریتروسیت گلبول های قرمز از پلاسمای حاوی پلاکت ها که فاکتورهای رشد را تولید کرده و تولید کلاژن را برای داشتن پوستی محکم تر، درخشان تر و بدون چین و چروک القا می کند انجام می شود.

گاهی برای نتیجه بهتر، پزشک همزمان با میکرونیدلینگ از مزوهای ضدلک و ویتامین C هم بر روی سطح پوست استفاده می کنند.

میکرونیدلینگ چه مشکلاتی را درمان می کند؟

میکرونیدلینگ می تواند:

 • چین و چروک ها را بهبود بخشیده، اندازه حفره ها را به حداقل رسانده و سفت شدن پوست را القا کند.
 • تولید کلاژن را تحریک کرده و باعث جوانسازی پوست می شود.
 • اسکارهای آکنه، سوختگی، آسیب و آثار جراحی را درمان می کند.
 • لک های پوستی را درمان می کند.
 • آثار ناشی از کشیدگی را بهبود می بخشد و غیره.

 

میکرونیدلینگ

 

بعد از میکرونیدلینگ باید از چه چیزهایی اجتناب کنیم؟

از رتینوئیدها و درمان های بیماری های خودایمن به مدت 24 ساعت قبل از میکرونیدلینگ خودداری کنید.

از قرار دادن نواحی درمان در معرض نور خورشید برای 24 ساعت قبل از درمان اجتناب نمایید.

آیا میکرونیدلینگ دردناک است؟

یک کرم بی حسی موضعی قبل از درمان استفاده می شود، بنابراین اگر هم دردی وجود داشته باشد به حداقل می رسد. لازم به ذکر است که پیشانی و لب ها حساس ترین نواحی هستند.

قرمزی، تورم یا کبودی بعد از درمان تنها 24 ساعت طول می کشد. پس از این مدت، پوست به حالت نرمال باز می گردد.

استفاده از کرم ضد آفتاب و اجتناب از نور خورشید قویاً توصیه می شود.

بهترین نتایج، پس از 4 تا 12 دوره درمان با فواصل زمانی 3 تا 6 هفته مشاهده می شود.

با گذر زمان صافی، سفتی و حالت ارتجاعی پوست، بهبود پیشرونده ای پیدا خواهد کرد.

بیمار چه زمان شاهد نتیجه نهایی خواهد بود؟

نتایج نهایی طی یک دوره 3 تا 12 ماهه مشاهده می شود، چون تقویت کلاژن و الاستین در پوست زمان بر است. زمان نمایان شدن نتایج در افراد مختلف متفاوت است.

 

میکرونیدلینگ

 

روند میکرونیدلینگ

تنها یک متخصص پوست می تواند میکرونیدلینگ را انجام دهد. این روند بر حسب بزرگی ناحیه درمان 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. ابتدا کرم بی حسی در ناحیه درمان استفاده می شود تا شما خوردن سوزن به پوستتان را حس نکنید. سپس متصدی درمان، ابزار خودکار شکل یا غلتان دارای سوزن های ریز را در اطراف صورت شما حرکت می دهد. این سوزن ها، برش های کوچکی را در پوست ایجاد کرده و باعث ایجاد اندکی خونریزی می شود. پس از آن پزشک کرم یا سرم را روی پوست شما پخش می کند.

هدف از درمان، تحریک بدن به شروع فرایند بهبود، با ارسال کلاژن و الاستین برای درمان آسیب های ریز می باشد. کلاژن باعث پر و صاف شدن پوست می شود.

بیشتر افراد میکرونیدلینگ صورت را انجام می دهند ولی می توان این تکنیک را در بخش های مختلف بدن مثل شکم و ران ها نیز انجام داد.

مراقبت های قبل از مـیکرونیدلینگ

 • 6 ماه قبل از شروع جلسات درمان از مصرف آکوتان خودداری کنید.
 • از مصرف عوامل افزایش دهنده حساسیت پوست مثل رتینوئیدها، اکسفولیانت ها، آنتی بیوتیک های موضعی یا اسیدها 5 تا 7 روز قبل از درمان خودداری کنید.
 • از داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن، موترین یا آدویل حداقل 3 روز قبل از جلسه میکرونیدلینگ استفاده نکنید. این مواد در فرایند التهاب طبیعی که برای جوانسازی پوست حیاتی می باشند، مداخله می کنند.
 • از انجام روندهای لیزرIPL، قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از کرم ضدآفتاب حداقل 2 هفته قبل از درمان بپرهیزید.
 • از کرم های موبر، وکس یا الکترولیز در نواحی درمان 5 تا 7 روز قبل از درمان خودداری کنید.
 • در روز درمان جهت اجتناب از حساسیت پوست، از اصلاح کردن پوست خودداری کنید. اگر مو در ناحیه درمان متراکم است، روز قبل از درمان آن ناحیه را اصلاح کنید.
 • اگر در برابر تبخال مستعد هستید ، 2 روز قبل از درمان داروی ضدویروسی مصرف کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت 1 هفته قبل از درمان، خودداری کنید، چون کبودی، عارضه جانبی رایج در میکرونیدلینگ می باشد.

مراقبت های بعد از مـیکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ مزایای شگفت انگیزی را برای داشتن پوستی زیبا به همراه دارد ولی مثل هر روند درمان پوست خوبی، دستورالعمل های بعد از درمان مهمی وجود دارد که به منظور دستیابی به بهترین نتیجه درمان، باید آن ها را دنبال کنید.

از آنجایی که میکرونیدلینگ زخم های ریزی را در پوست ایجاد می کند، بیماران نمی توانند فوراًً مراقبت های نرمال پوست را از سر بگیرند.  در واقع بلافاصله بعد از درمان، انگار پوستتان دچار آفتاب سوختگی شده است و در پوستتان احساس گرمی و سفتی بیشتر از حد نرمال می کنید. به خاطر داشته باشید که این تاثیرات طبیعی هستند و ظرف چند ساعت بعد از درمان، فروکش می کنند.

بعد از 3 روز می توانید روند نرمال مراقبت از پوست خود را از سر بگیرید.