جوانسازی با هایفوتراپی

هایفوتراپی یک درمان زیبایی نسبتاً جدید برای سفت کردن پوست می باشد که یک جایگزین غیرتهاجمی و بدون درد برای لیفت صورت به شمار می آید. در این تکنیک از انرژی اولتراسوند برای تحریک تولید کلاژن استفاده می شود که به سفت شدن پوست منجر می شود. ( جوانسازی پوست )

هایفوتراپی از سوی سازمان غذا و دارو (FDA) برای لیفت ابرو و بهبود چین و چروک ها و خطوط قسمت بالایی قفسه سینه و خطوط گردن نیز مورد تائید قرار گرفته است.

چندین آزمایش بالینی نشان داده اند که هایفوتراپی یک روش موثر و بی خطر برای لیفت صورت و درمان چین و چروک ها می باشد. افراد می توانند ظرف چند ماه بعد از درمان، بدون داشتن خطرات مرتبط با جراحی شاهد نتایج درمان باشند.

این تکنیک برای جوانسازی صورت ، سفت کردن و کانتورینگ بدن مورد استفاده قرار گرفته است.

 

هایفوتراپی

 

همچنین باید افزود:

تکنیک هایفوتراپی از انرژی اولتراسوند متمرکز برای مورد هدف قرار دادن لایه های پوست که درست در زیر سطح پوست قرار دارند استفاده می کند. انرژی اولتراسوند باعث می شود که حرارت بافت به سرعت بالا رود. همچنین این امواج باث کشش عضلانی و لیفت پوست شده و تاثیری بر روی لک و جای جوش ندارند.

وقتی سلول ها در ناحیه مورد هدف به یک دمای خاص می رسند آسیب سلولی را تجربه می کنند. این آسیب در واقع سلول ها را برای تولید کلاژن بیشتر، یعنی پروتئینی که ساختار پوست را ایجاد می کند تحریک می نماید.

افزایش کلاژن، باعث محکم تر شدن پوست و کاهش چین و چروک های آن می شود. از آنجایی که پرتوهای اولتراسوند با فرکانس بالا بر روی بافت خاصی در زیر سطح پوست متمرکز شده اند، لایه های بالایی پوست و نیز بافت های مجاور آسیبی نمی بینند.

نکته ای که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که این روش برای هر سن و هر تیپ پوستی مناسب نیست؛ این تکنیک برای افراد بالای 30 سال که دارای شلی پوست ملایم تا متوسط هستند مناسب می باشد.

مزایای هایفوتراپی

بر اساس گزارش انجمن آمریکایی جراحی پلاستیک زیبایی(ASAPS)، هایفوتراپی و دیگر تکنیک های غیر جراحی برای لیفت صورت ، در سال های اخیر عمومیت زیادی یافته است .

مزایای زیبایی هایفوتراپی عبارتند از:

  • کاهش چین و چروک ها
  • سفت شدن پوست شل و آویخته در گردن
  • لیفت گونه ها، ابروها و پلک ها
  • بهبود غبغب
  • محکم شدن پوست در ناحیه لباس های دکلته
  • صاف شدن پوست
  • ماندگاری این روش بیشتر از روش های دیگر بوده و اثرات آن حدوداً 9 ماه در فرد باقی خواهد ماند.
  • این روش کاملاً غیرتهاجمی است از همین رو برای افرادی که هنوز کاندید جراحی لیفت نبوده یا رغبتی برای جراحی ندارند بهترین روش درمانی به شمار می رود.

نتایج مطالعات نیز بسیار امیدبخش بوده و نشان داده است که هایفوتراپی تا حد قابل ملاحظه ای حالت ارتجاعی پوست در ناحیه گونه ها، قسمت تحتانی شکم و ران ها را بعد از 12 هفته بهبود می بخشد.

در یک مطالعه وسیع تر نشان داده شده است که شکل ظاهری صورت وگردن با این درمان، بعد از 90 روز بهبود می یابد.

 

هایفوتراپی

 

در زمان انجام تکنیک هایفوتراپی بیمار چه احساسی دارد؟

در طول روند هایفوتراپی اندکی درد تجربه می شود. برخی بیماران آن را به صورت یک حس سوزن سوزن شدن یا تکانه های الکتریکی ریز تشریح می کنند.

اگر نگران درد هستید، پزشک مصرف استامینوفن ( تیلنول ) یا یک داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAID) مثل ایبوپروفن را قبل از درمان توصیه می کند.

بلافاصله بعد از درمان، قرمزی و تورم ملایم را تجربه می کنید که به تدریج در طول چند ساعت بعد از درمان فروکش می کند.

هایفوتراپی برای صورت

هیچ اقدام خاصی قبل از اجرای این روند مورد نیاز نمی باشد. شما باید تمام آرایش و محصولات مراقبت از پوست را قبل از درمان از ناحیه هدف پاک کنید.

در طول جلسه درمان هایفوتراپی :

یک پزشک یا تکنسین ناحیه هدف را پاک می کند.

پزشک یا تکنسین، ژل اولتراسوند را مورد استفاده قرار می دهد.

دستگاه هایفو بر روی پوست قرار داده می شود.

پزشک یا تکنسین با استفاده از یک نمایشگر اولتراسوند، دستگاه را بر روی موقعیت مناسب تنظیم می کند.

سپس انرژی اولتراسوند در پالس های کوتاه، برای تقریباً 30 تا 90 دقیقه، به ناحیه هدف انتقال داده می شود.

دستگاه برداشته می شود.

اگر درمان بیشتری مورد نیاز باشد، تاریخ جلسه درمان بعدی برای شما مشخص می شود.

از آنجایی که انرژی اولتراسوند مورد استفاده قرار می گیرد، احساس گرما و مورمور شدن می کنید. در صورت نیاز می توانید داروی مسکن مصرف کنید.

بلافاصله بعد از درمان می توانید به منزل بازگشته و فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.

عوارض جانبی هایفوتراپی

اگر هایفوتراپی توسط یک متخصص حرفه ای و آموزش دیده انجام شود، بسیار بی خطر است.

بهترین بخش درمان این است که شما می توانید فعالیت های نرمال خود را بلافاصله بعد از ترک کلینیک از سر بگیرید. گاهی قرمزی و تورم جزئی اتفاق می افتد که به سرعت فروکش می کند. حس مورمور شدن جزئی ناحیه درمان شده برای چند هفته ادامه می یابد.

شما به ندرت بی حسی و کبودی را پس از درمان تجربه می کنید، ولی عوارض جانبی این تکنیک درمانی بعد از چند روز ناپدید می شود.

 

هایفوتراپی

 

نتیجه گیری

هایفوتراپی یک روند غیر تهاجمی بی خطر برای سفت کردن پوست صورت می باشد.

مزیت آن نسبت به لیفت صورت با روش جراحی انکار ناپذیر است؛ هیچ برش و اسکاری وجود نداشته و استراحت و زمان ریکاوری مورد نیاز نمی باشد. هایفوتراپی نسبت به لیفت صورت، مقرون به صرفه تر است.

بیشتر بیماران، بعد از 3 ماه شاهد نتایج درمان خواهند بود.

اگر شما به دنبال درمانی هستید که سریع، بدون درد و غیر تهاجمی باشد، هایفوتراپی  در مقایسه با جراحی لیفت صورت ، گزینه فوق العاده ای می باشد.

البته هایفوتراپی برای درمان پیری معجزه نمی کند. این تکنیک برای بیماران دارای شلی پوست ملایم تا متوسط، مناسب است و با بالا رفتن سن و ظاهر شدن علائم طبیعی پیری، باید در یک دوره 1 تا 2 ساله، درمان را تکرار کنید.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

اگر در جلسه اول درمان هایفو شرکت کرده اید، در اینجا نکاتی که لازم است برای مراقبت بعد از درمان بدانید، در اختیارتان قرار داده می شود:

در معرض نور خورشید قرار نگیرید:

اگر می خواهید دوره ریکاوری پوست شما بعد از درمان به خوبی سپری شود، از پوست تان در برابر نور خورشید محافظت کنید. اگر نمی توانید از نور آفتاب اجتناب کنید یا ناچارید در معرض نور آفتاب باشید، از کرم ضد آفتاب برای به حداقل رساندن آسیب ناشی از نور خورشید به پوست تان استفاده کنید. در چند روز اول بعد از درمان، مراقبت بیشتری مورد نیاز است چون پوست حساس تر بوده و در برابر حساسیت، آفتاب سوختگی و لک آسیب پذیرتر است.

پوست را مرطوب نگه دارید:

با استفاده از مرطوب کننده های ملایم و با نوشیدن مقدار آب کافی، رطوبت پوست را تامین کنید. رطوبت رسانی در ریکاوری پوست و تحریک تولید کلاژن اهمیت بسیار زیادی دارد.

از دوش یا حمام های داغ اجتناب کنید:

قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد بلافاصله بعد از درمان توصیه نمی شود، چون این کار می تواند حساسیت پوست را تشدید کند. بنابراین از رفتن به سونا، وان آب داغ و حمام های بخار اجتناب کنید. به جای آن، دوش آب خنک یا آب ولرم را برای تسکین پوست انتخاب کنید.

از محصولات پوستی قوی دوری کنید:

محصولات پوستی حاوی محرک های بالقوه یا لایه برداری مثل سالیسیلیک اسید، پراکسید بنزوئیل، محصولات رتینول یا ویتامین C می باشند که باید تا زمان فروکش تورم و حساسیت پوست، مورد اجتناب واقع شود.در طول این دوره از مرطوب کننده های ملایم استفاده کنید. استفاده از لوازم آرایش ملایم بلامانع است.

قبل از شروع ورزش، اندکی صبر کنید:

هرچند هایفوتراپی یک درمان غیر تهاجمی و بدون زمان از کار افتادگی است، ولی ورزش سنگین بلافاصله بعد از درمان توصیه نمی شود. در طول ورزش حرارت بدن بالا می رود و می تواند برای پوست حساس مضر باشد. می توانید بعد از اینکه احساس کردید به حالت نرمال بازگشته اید، فعالیت های خود را از سر بگیرید.