درباره کاشت مو به روش fit

کاشت مو به روش fit تکنیک کم تهاجمی جداسازی فولیکول مو است. این تکنیک که بدون جراحی، ایجاد زخم و برش انجام می شود برای بیماری ایده آل است که می خواهد برش موی خیلی کوتاهی زده شود یا قصد دارد این تکنیک را جایگزین کم تهاجمی برای برداشت نوار  مو در نظر گیرد.

این تکنیک سرپایی است یعنی بیمار نیازی به اقامت در بیمارستان ندارد. واحدهای فولیکول بصورت تک به تک از بانک مو (دهنده) استخراج و در ناحیه گیرنده پیوند می خورد. پوست پیوندی تقریبا حاوی تمامی اپیدرم و درم اطراف فولیکول مو است. پیوندها حاوی فولیکول مو هستند که ازنظر ژنتیک به طاسی مقاوم هستند (مانند پشت سر).

این روش در موارد خاص استفاده می شود. یک واحد فولیکول مو (پیوندهای کوچک و ریز) از قسمت پشت سر، کناره گوش و نواحی بدن با موهای ضخیم به کمک ابزار ویژه برداشته و در نواحی با موهای نازک در تاج سر و نواحی دیگر بدن (ریش، سبیل و ابرو) کاشته می شود.

مهم ترین مزیت روش fit برداشت مو از ناحیه دهنده بدون برش، بخیه و جراحی و کاشت در ناحیه طاس سر  بدون بیهوشی است. هیچ آسیبی به ناحیه بانک موارد نمی شود و تنها روش جدید و بدون عارضه در کاشت موی طبیعی است.

مزیت دیگر این روش این است که می تواند از موی نواحی دیگر بدن استفاده کند در حالی که روش کاشت مو (FUT)، صرفا از موی ناحیه پشت سر استفاده می کند.

 

کاشت مو به روش fit

 

چه زمانی می توان کاشت مو را انجام داد؟

اگر خط رویش موی عقب رونده است، تار مو نازک است، ریزش مو دارید، طاس هستید، می توانید کاشت مو انجام دهید. ژنتیک، ارث، بیماری، تغییرات هورمونی مانند یائسگی، وضعیت پوستی، جراحت، سوختگی، عوارض جانبی جراحی، تنش، درمان سرطان مانند شیمی درمانی، کاهش وزن و سطح پایین آهن، عفونت یا  اختلال خود ایمنی، سرطان های خاص، دارو، بیماری تیروئید می تواند از دلایل ریزش مو باشد.

جراحی کاشت مو برای پوشاندن قسمت های بدون مو (طاس) انجام می شود. اینکه کاشت موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر، بستگی به تعداد فولیکولی دارد که بعد از کاشت سالم می ماند. احتمالاً تا پوشش کامل سر به چندین جراحی نیاز خواهید داشت.

مزایای پیوند مو با روش FIT

 • برش جراحی در این روش پشت سر زده می شود، بنابراین هیچگونه اثر خراش بعد از کاشت در شما وجود نخواهد داشت.
 • این تکنیک برای بیمارانی با پوست سخت (بدون انعطاف) و سفت مفید است. زمان بهبودی کوتاه تر است.
 • بیمار بعد از عمل ناراحتی مختصری را احساس می کند و پس از آن محدودیتی در فعالیت های ورزشی و فیزیکی نخواهد داشت.
 •  چون در این روش، تارهای مو تک تک و مجزا برداشته می شوند، زخم های بسیار کوچکی برجای خواهد گذاشت.
 • کاربرد این نوع کاشت مو همیشه بیشتر از روش FUT بوده و اولین و بهترین توصیه پزشکان به بیماران می باشد.
 • مهمترین مزیت این روش کاشت مو این است که نیازی به برداشت نوار مو از پشت سر نمی باشد (تعداد خاص و محدودی تار مو برداشته می شود).
 • تعداد موهای قابل برداشت در روش fit محدودیتی ندارد و دوازه هزار تار مو (گاهی بیشتر) می تواند به آسانی برداشته و پیوند شود.
 • مزیت دیگر روش فیت این است که در آن می توان از موی بدن استفاده کرد اما روش FUT فقط از موی پشت سر استفاده می کند.

بطور کلی روش فیت بهترین و جدیدترین روش پیوند مو است.

 

کاشت مو به روش fit

 

فرایند کاشت مو در تکنیک fit

این تکنیک گروه های خاص فولیکول در ناحیه دهنده را معمولا از کناره سر یا پشت گردن با استفاده از ابزار کوچک جراحی برمی دارد و به ناحیه گیرنده پوست پیوند می زند. ناحیه دهنده بطور طبیعی بدون نیاز به بانداژ خوب می شود. نواحی گیرنده در واقع قسمتی از سر است که درحال طاس شدن می باشد. بعد از بهبودی، پوست سر معمولاً هیچگونه علامت جراحی قابل رویتی را نشان نمی دهد.

آیا کاندید خوبی برای کاشت مو هستید؟

اگر بیمار موی دهنده با ضخامت و تراکم خوب، حاوی رنگدانه، حالت دار (موجدار) یا فرفری و تعداد موی بیشتری دارد، کاندید خوبی برای کاشت مو می باشد.

اقدامات قبل از کاشت مو

یک هفته قبل از کاشت اقدام به مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهاب، ویتامین E، ایپوپروفن، داروهای گیاهی و داروی آرتروز نکنید؛ این داروها احتمال خونریزی را در حین عمل افزایش می دهند.

یک هفته قبل از کاشت مو، نوشابه های الکلی صرف نکنید؛ نوشیدن بیش از حد الکل منجر به افزایش خونریزی می شود.

 

کاشت مو به روش fit

 

مراقبت بعد از کاشت مو :

پیگیری دستورالعمل های بعد از جراحی و مراقبت خوب از پیوندها مهم است. تورم پوست و صورت در چند روز اول طبیعی است.

 • آنتی بیوتیک، استروئید، مسکن و داروهای تجویز شده توسط پزشک را باید به طور مرتب درچند روز اول مصرف کنید.
 • پیوندها مکررا در چند روز اول بعد از کاشت باید مرطوب شوند.
 • موها باید روز بعد از جراحی با شامپوی بدون اسانس که اختلالی در پیوندها ایجاد نمی کند شسته شود.
 • درنهایت، پیوندها بعد از دو هفته می ریزند و رشد جدیدی را شاهد خواهید بود.

رژیم غذایی در کاشت مو

رژیم غذایی نامرغوب و فاقد موادمعدنی مهم، ویتامین ها، پروتئین و اسید چرب می تواند موجب عملکرد ضعیف سلول های فولیکول مو و ریزش مو گردد.

رژیم های غذایی غنی از آهن و زینک و همچنین مواد معدنی اساسی که در  تولید فولیکول و موی سالم تاثیر زیادی دارند داشته باشید.

غذاهای غنی از پروتئین، زینک، منگنز، کلسیم و ویتامینB6 منابع عالی مواد مغذی برای افزایش رشد موی جدید، سالم و فولیکول قوی هستند؛ این غذاها شامل ماهی چرب، سیب زمینی شیرین، نخود، فلفل دلمه ای ،بروکلی و گوجه فرنگی، خشکبار و حبوبات می شوند.