درباره کاشت مو

از دست رفتن مو یا طاسی مشکل رایجی است که زنان و مردان را تحت تاثیر قرار داده و می تواند در اثر استرس، بیماری ، برخی درمان های پزشکی یا عوامل ژنتیکی اتفاق بیافتد. اگرچه برخی از این فاکتورها موقتی بوده و برگشت پذیر هستند ولی بسیاری از ریزش دائمی مو رنج می برند که می تواند به از دست رفتن اعتماد به نفس منجر شود. روش کاشت مو می تواند به مردان و زنانی که از طاسی یا کم حجمی مو رنج می برند کمک کند.

 

کاشت مو

 

چه زمان باید کاشت مو انجام شود؟

 • اگر موهای کم حجمی دارید.
 • اگر نقاط طاسی در سر شما وجود دارد.
 • اگر خط رشد موی شما در حال پسرفت است.

مزایای کاشت مو چیست؟

 • کاشت مو چهره جوان تری را به شما هدیه می دهد.
 • نیاز به استفاده از موی مصنوعی یا کلاه گیس را کاهش داده یا از بین می برد.
 • راه حل دائمی برای از دست دادن مو را ارائه می دهد.

چه کسانی داوطلب ایده آل برای کاشت مو هستند؟

در زیر برخی دلایل مربوط به چرایی نیاز به انجام روند کاشت مو مطرح شده است. اگر این دلایل در مورد شما مصداق دارد، داوطلب خوبی برای کاشت مو به شمار می آیید:

 • از الگوی مردانه یا زنانه طاسی رنج برده و موهای کم حجمی دارید.
 • ریزش موی شما به دلیل مصرف دارو، استرس یا درمان دارویی نمی باشد.
 • ریزش موی شما دائمی بوده و به روش غیر جراحی، قابل درمان نمی باشد.
 • شما دارای رشد مو و فولیکول کافی جهت استفاده در کاشت هستید.
 • شما از این موضوع که درمان چند ماه تا چند سال طول می کشد آگاه هستید.
 • اگر در وضعیت سلامت خوبی هستید و نگرش مثبت و انتظارات منطقی از جراحی کاشت مو دارید، به احتمال بسیار زیاد داوطلب مناسبی برای کاشت مو به شمار می آیید.

 

کاشت مو

 

اطلاعات دقیق روند کاشت مو

متدهای مختلف موجود در کاشت مو به ناحیه درمان و شکل ظاهری که شما به دنبال به دست آوردن آن هستید بستگی دارد. در تمام موارد فولیکول های مو، از ناحیه ای از بدن انتقال داده شده و در ناحیه فاقد مو، پیوند زده یا کاشته می شوند. ناحیه دهنده مو، اغلب روی سر می باشد.

پزشک معمولاً از بی حسی موضعی در ناحیه دهنده و گیرنده استفاده می کند. ناحیه دهنده با روش جراحی برداشته می شود و اسکار در زیر موهای موجود پنهان می گردد. پزشک به طور معمول پوست سر دهنده را به صدها و گاهی هزاران قطعه ریز تقسیم می کند. هر تکه حاوی یک یا چند موی واحد می باشد. این تکه های ریز پوست سر  بعداً در ناحیه کم مو یا طاس سر کاشته می شوند.

در یک روش جراحی کاشت مو که از عمومیت کمتری برخوردار است، مو به صورت توده ای از بافت جدا شده از پوست سر (فلپ) که حاوی صدها یا هزاران فولیکول مو است، پیوند زده می شود. فلپ در ناحیه ای که مو در آن در حال از دست رفتن است، جایگزین پوست سر در حال طاس شدن می شود.

حفظ یکپارچگی پوست سر و به حداقل رساندن آسیب در این روند بسیار حائز اهمیت است. کل فرایند بر حسب مقدار موی کاشته شده یا انتقال داده شده به صورت فلپ، 2 تا 8 ساعت طول می کشد.

گزینه مناسب برای من چیست؟

کیفیت، نوع موی شما، محلی که مو در آنجا از دست رفته است، مقدار موی لازم به کاشته شدن و محلی که مو از آنجا گرفته می شود در تصمیم گیری جراح زیبایی نقش تعیین کننده ای دارد.

برداشت استریپ

برداشت استریپ در روش پیوند واحد فولیکولی(FUT)، نواری از مو را معمولاً از پشت سر برداشته و به گروه های کوچکتری برای کاشت در ناحیه گیرنده تقسیم می کند. این یک روش سریع بوده و اسکار به راحتی با موهای جدید اطراف پوشانده می شود.

 

کاشت مو

 

استخراج واحد فولیکولی FIT

گروه های کوچکی از مو از یک ناحیه بزرگتر در اطراف سر برداشته شده و در ناحیه مطلوب کاشته می شود. از آن جایی که گرافت ها از نواحی مختلف پوست سر گرفته می شوند، خونریزی کمتر بوده، درد کمتری پس از جراحی تجربه شده و بخیه زدن مورد نیاز نمی باشد. اسکارها در روش FUE، پراکنده می شوند و در یک ناحیه متمرکز نمی باشند.

جراحی فلپ یا FUT

در جراحی فلپ یک بخش از پوست سر طاس، با یک بخش از پوستی که حاوی فولیکول های مو می باشد، جایگزین می شود. این ناحیه طاسی بزرگتری را پوشش داده و از آنجایی که پوست دست نخورده باقی می ماند، مو بلافاصله در ناحیه رشد می کند و نیاز به سپری شدن ماه ها برای رشد مجدد ندارد.

کوتاه کردن پوست سر

در برخی موارد جراحی کاهش پوست سر یا گسترش فلپ به عنوان یک جایگزین یا در کنار کاشت مو انجام می شود. این روند شامل برداشتن بخشی از پوست سر طاس و جلو کشیدن خط رشد مو یا پر کردن یک نقطه طاس می باشد. اگر موی بیشتری مورد نیاز باشد، جراحی کاشت مو یا فلپ را می توان برای پوشش دادن ناحیه باقی مانده مورد استفاده قرار داد.

برش ها و اسکارهای حاصل از کـاشت مو چگونه هستند؟

پزشک محل برداشتن فولیکول ها برای کاشت را بعد از ارزیابی موی شما تعیین می کند. پزشک محلی را انتخاب می کند که مناسب تر بوده و اسکار در آن، با موهای اطراف قابل پوشش دادن باشد. برداشت استریپ، اسکار خطی طولانی را در پشت سر بر جای می گذارد. در این صورت باید از محل های گرافت چندگانه استفاده کرد تا تعداد بیشتر اسکارها که به اندازه نوک خودکار هستند را بتوان راحت تر با مو پوشش داد.

جراحی فلپ و کاهش پوست سر، اسکارهای بزرگ تری را ایجاد می کنند که در صورت تجربه ریزش مو در بیمار، برجسته تر و آشکارتر می شوند . پزشک شاخص بهتر احتمال وقوع این موقعیت را ارائه می دهد.

انتخاب بهترین پزشک برای کاشـت مو

پزشکی را انتخاب کنید که بتوانید به او اعتماد کنید.

انتخاب پزشک خود را بر اساس معیارهای زیر انجام دهید:

 • تحصیلات، آموزش، مدرک
 • تجربه در زمینه کاشت
 • سطح احساس راحتی با او

پس از انتخاب پزشک و کلینیک مناسب، جلسه مشاوره با پزشک برای شما هماهنگ می شود. در طول این جلسه، پزشک جزئیات کاشت مو را مرور کرده و فرصتی را جهت مطرح کردن سوالات در اختیار شما می گذارد. وی پوست سر شما را به منظور ارزیابی بهترین مکان برای برداشتن مو و نیز نواحی نیازمند به کاشت تحت آزمایش قرار می دهد. در این جلسه پزشک درباره تاریخچه پزشکی، جراحی های قبلی، وضعیت سلامت فعلی و گذشته، آلرژی و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید اطلاعات لازم را کسب می نماید.

مراقبت های بعد از کـاشت مو

 • پوست سر شما پانسمان می شود که باید تا 2 روز در این محل باقی بماند.
 • پوست سر بسیار حساس است، بنابراین پزشک داروی مسکن را برای مصرف در طول یک هفته بعد از کاشت مو  تجویز می کند.
 • به منظور کاهش احتمال عفونت، داروی آنتی بیوتیک تجویز می شود.
 • در صورت تجربه کردن درد شدید و دراز مدت یا مشاهده قرمزی وتورم غیر عادی بعد از کاشت با پزشک خود تماس بگیرید.

ریکاوری کاشت مو

دنبال کردن دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک حیاتی می باشد. معمولاً ظرف 1 تا 2 روز بعد از جراحی می توانید به محل کار خود بازگردید. این به نوع کار شما بستگی دارد.

بعد از مدت کوتاهی گرافت های مو شروع به ریزش کرده و تقریباً برای 3 ماه رشد مجدد نخواهند داشت. این یک فرایند کاملاً نرمال بوده و به مو اجازه می دهد تا در محل خود رشد کند. موهای جدید، پر تر و طبیعی تر به نظر می رسند.

نتایج چقدر ماندگار است؟

نتایج کاشت مو در تمام طول عمر ماندگار است. برای حفظ جانب احتیاط و نیز کسب نتایج سالم و زیباتر، در جلسات ارزیابی فالوآپ در زمان مقرر شده در کلینیک حاضر شوید.